Misja firmy ICOBER

Jednym z pierwszych pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć jest to dlaczego urządzenia i usługi które oferujemy wnoszą wiele wartości dla naszych klientów?

Era automatyzacji trwa w najlepsze. Usprawnianie różnego rodzaju procesów, wnosi w każdy aspekt życia wiele korzyści. Od komfortu i wygody po znaczne oszczędności oraz co raz większe zyski. I tą drogą należy podążać.

Misją firmy ICOBER jest dostarczenie możliwości automatyzacji procesów, które do tej pory wydawały się trudne lub wręcz nie możliwe do usprawnienia na przykład z powodu braku lub utrudnionego dostępu do koniecznej infrastruktury.

Częstym pytaniem naszych klientów, jest to, jak to się dzieje że urządzenia te mogą działać tak długo na zwykłych bateriach?

Z pomocą przychodzą technologie takie jak NB-IoT, LTE-M czy LoRaWAN. Każda z tych technologii się różni, jednak służą one do jednego celu.

Wnieść wartość
LTE-M , NB-IoT, LoRaWAN

Energooszczędne technologie bezprzewodowe

Energooszczędne technologie komunikacyjne, które wykorzystane są w naszych urządzeniach, takie jak LTE-M, NB-IoT oraz LoRaWAN zostały zaprojektowane z myślą o urządzeniach IoT. W szczególności do zastosowań gdzie dostęp do mediów jest utrudniony lub inwestycja w dostarczenie potrzebnej infrastruktury jest kosztowna. Dzięki specjalnej konfiguracji dociera do miejsc, gdzie zasięg jest słabszy np. piwnice czy podziemne garaże. Niewielki, lecz w pełni wystarczający transfer danych, zużywa bardzo mało energii, co oznacza dłuższą pracę urządzeń na jednej baterii. Dlatego rozwiązanie znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie urządzenia nie mogą zostać podłączone do sieci energetycznej oraz internetu za pomocą wi-fi lub Ethernet. Między innymi w transporcie i logistyce, w wodociągach czy rolnictwie.

Jak to działa?

LoRaWAN

Technologia radiowa LoRaWAN została zbudowana pod kątem jak najmniejszego poboru energii. Jest idealnym rozwiązaniem dla bezprzewodowych urządzeń zasilanych bateriami, będącymi częścią sieci IoT. Technologia ta jest w stanie zapewnić dwukierunkową szybkość transmisji danych na poziomie od 0.3 kbps do 50 kbps. Cały system jest złożony z 3 elementów takich jak czujniki, sterowniki i inne urządzenia wykonawcze, bramki sieciowej (Gateway) oraz serwera na który przekazywane są wszystkie dane. Czujniki komunikują się z Gateway za pomocą technologii LoRaWAN. Mogą mieć zasięg nawet do 15km (poza terenem zabudowanym) oraz w części miejskiej nawet do 5km.

Bramka jest pośrednikiem wiadomości pomiędzy czujnikami a serwerem. Jest połączona z internetem za pomocą standardowych metod jak Wi-Fi, Ethernet czy LTE (komórkowa transmisja danych).

Ostatnim elementem infrastruktury jest serwer - platforma dzięki której użytkownik ma możliwość monitorowania oraz sterowania urządzeniami.

Jak to działa

LTE-M oraz NB-IoT

LTE-M oraz NB-IoT są to technologie radiowe działające podobnie jak inne technologie komórkowe. Urządzenia posiadają kartę SIM i komunikują się jak zwykły smartphone. Charakteryzują się niewielkim zużyciem energii oraz umożliwiają zasilanie z użyciem pojedynczej baterii przez wiele lat, nawet w razie częstego przeprowadzania pomiarów. Jedynym wymaganiem jest zasięg sieci komórkowej który na przykład w Polsce pokrywa już 98% kraju.

Monitorowanie

Prezentacja danych

Wszystkie dane z urządzenia są prezentowane na dedykowanej platformie. Dane pomiarowe mogą być zbierane i prezentowane na wykresach i nie tylko.

Sterowanie odbywa się za pomocą bardzo intuicyjnego interfejsu znajdującego się na platformie analitycznej.

Do użytkownika wysyłane są powiadomienia mail oraz sms o zdarzeniach. Użytkownik ma możliwość podglądu danych na komputerze oraz w aplikacji mobilnej na telefonie.