Czujniki zapełnienia w podziemnych pojemnikach na odopady

Pojemniki podziemne na odpady zyskują coraz większą popularność ze względu na funkcjonalność i estetykę rozwiązania. Ich wadą jest większy koszt oraz trudniejsza procedura opróżnienia. W jaki sposób technologie, a dokładnie mobilne czujniki zapełnienia IoT, mogą to wszystko ułatwić i spowodować że stosowanie tego typu kontenerów stanie się trendem

Maciej Pawłowski

1/13/20233 min read

Nowoczesne podziemne i pół-podziemne pojemniki na odpady

Pojemniki podziemne oraz pół-podziemne zyskują coraz większą popularność. Dzieję się tak ze względu na kilka ważnych zalet tego rozwiązania. Pojemność takich pojemników jest znacznie większa, przy zachowaniu niebywałej oszczędności miejsca i estetyki, w porównaniu do konwencjonalnych rozwiązań. Dlaczego tak się dzieje?

W przypadku pojemników podziemnych, wszystkie odpady są składowane pod ziemią, nie zajmując przestrzeni na powierzchni. Ponad ziemią, umieszczany jest tylko niewielki wsyp do kontenera. Z jakimi korzyściami się to wiąże?

  • Oszczędność miejsca

  • Estetyka wizerunku otoczenia

  • Wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów

  • Mniejsza ilość wywozów ze względu na dużą pojemność

Trend inwestycji w tego typu rozwiązania, można zaobserwować w różnych miastach Polski np. w Szczecinie.

W zasadzie jedyną "wadą" pojemników podziemnych jest trudniejsza procedura opróżnienia.

Ilość odpadów, które trzeba zebrać jest znacznie większa. Idzie za tym również większy ciężar. Klasyczny "śmieciarka" do zbiórki odpadów nie jest w stanie opróżnić takiego pojemnika. Wykorzystany musi zostać specjalny pojazd np. z HDS. Może się to wiązać z większymi kosztami pojedynczego wywozu.

W jaki sposób można wyeliminować tego typu problem? Jak spowodować, że pojemniki podziemne i pół-podziemne, będą rozwiązaniem idealnym?

Z pomocą przychodzi technologia.

Logistyka związana z obsługą pojemników podziemnych i półpodziemnych

Idealnym rozwiązaniem do kontenerów podziemnych, jest bezprzewodowy czujnik zapełnienia. Pozwala on w łatwy sposób monitorować aktualny poziom napełnienia zarówno w pojemnikach podziemnych jak i pół-podziemnych.

Monitorowanie i rejestrowanie poziomu zapełnienia pozwala na:

  • optymalizowanie tras wywozów oraz redukcję kosztów z tym związanych

  • łatwą analizę danych oraz planowanie harmonogramu wywozów

  • zbieranie danych o ilości wykonanych zbiórek, co daje możliwość negocjacji cen i zawierania w przyszłości bardziej korzystnych umów.

Czujniki do pomiaru zapełnienia - smart city

Należy pod uwagę wziąć jeszcze jeden bardzo ważny aspekt. W tym miejscu można nieco odbiec od pojemników podziemnych i nie koncentrować się tylko na nich, ale również na innych rodzajach kontenerów.

W wielu miejscach różnego rodzaju pojemniki zapełniają się w bardzo nieregularny sposób. Jako doskonały przykład można podać miejsca turystyczne i tzw. "kosze przy ulicach". Podczas sezonu przebywa tam mnóstwo ludzi, co powoduje, że pojemniki na odpady mogą zapełnić się z godziny na godzinę. Natomiast poza sezonem życie tam zamiera i zapełniają się one powoli. I tutaj znów z pomocą przychodzą mobilne czujniki zapełnienia.

W przypadku gwałtownego zapełniania się pojemników służby porządkowe mają możliwość szybkiego reagowania i zadbania po porządek dzięki monitorowaniu w czasie rzeczywistym poziomu zapełnienia. Mogą ustalać harmonogram przyszłych wywozów na podstawie zebranych danych historycznych. Bardzo korzystnie wpłynie to na utrzymanie czystości i dbanie o wizerunek danego miejsca. Przy okazji różnego rodzaju instytucje mogą zatrzymać w kieszeni, znaczną część gotówki przeznaczoną na ten cel.

ICOBER to firma działająca w branży nowych technologii dla między innymi smart city oraz gospodarki zarządzania odpadami. Chcesz być na bieżąco z najnowszymi technologiami lub chcesz więcej dowiedzieć się na temat czujników zapełnienia zapraszamy do subskrybowania naszej strony lub kontaktu bezpośredniego

Chcesz dowiedzieć się więcej?